SGK Teşvikleri - SGK İstihdam Teşvikleri Nedir?


Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından, işsizliğin azaltılması, genç ve nitelikli istihdamın desteklenmesi amacıyla, şirketlere bir takım sigorta primi destekleri sağlanmaktadır.

İstihdam artışına katkıda bulunan şirketlere, uygun kriterleri sağlamaları koşuluyla, bu destekler kullandırılır.SGK Teşviklerinden Kimler Faydalanabilir?

SGK teşviklerinden küçük veya büyük farketmeksizin bütün şirketler faydalanma hakkına sahiptirler. Şirketteki personel sayısının uzun-kısa vadede arttırılmış olması en önemli husustur.  

Bunlara ek olarak bazı koşulların yerine getirilmiş olması gerekmektedir.  
İşveren Yönünden;

  • Aylık prim ve hizmet belgesi Kuruma yasal süresinde verilmiş olmalı,
  • Primler yasal süresi içinde ödenmeli,
  • Kayıt dışı sigortalı çalıştırılmamalı,
  • Borcu varsa, bu borçlar yapılandırılmış veya taksitlendirilmiş olmalı,
  • Prim, idari para cezası ve bunlara ilişkin gecikme zammı ve cezası borcu bulunmamalı,

Sigortalı Yönünden;

  • İşe alındığı tarihten önce, belirli bir dönemde işsiz olmalı
  • Ortalama sigortalı sayısına ilave çalıştırılmalı

 

 

Ne Kadar Teşvik Alabilirim?

Şirketin çalışan profiline bağlı olarak, istihdama katkıda bulunduğunuz takdirde, sigortalının işveren priminde %100'e kadar indirim alabilirsiniz. Toplamda ortalama %40'a varan oranlarda indirim alabilirsiniz. Bu oran hesaplama yapılmadan belirlenememektedir. Şirketin personel sayısındaki değişiklik, önceki aylardan ortalama çalışan sayısı, kadın ve genç çalıştırma oranı gibi birçok etken hesaplamada farklılık gösterebilmektedir. 

Teşvik Hesaplamak için bir yazılıma neden gerek var?

Çok fazla sayıda istihdam teşviği bulunduğu gibi, şirketin uygunluğunun yanı sıra, personelde aranan koşullar da şirketin teşvikten faydalanıp faydalanamayacağını, ya da ne kadar faydalanabileceğini belirler. Bu nedenle, hesaplamaların manuel yapılması, ortalamaların hesaplanması ve maksimum fayda üzerine çalışan algoritmanın oluşturulması manuel yöntemlerde mümkün olamamaktadır. Manuel hesaplanan yöntemlerde, çok fazla eksik faydalanma veya hatalı bildirim ile karşılaşılmaktadır.

Yazılım ile yapılan hesaplamalarda, eksiksiz ve tam faydalanma sağlanır. Ek olarak, işgücü kaybını da öner ve pek çok rapor ile, iş süreçlerinizi kolaylaştırır.

Yazılımı Deneyebilir miyim?

Yazılım ücretsiz olarak 1 ay boyunca deneyebilirsiniz. Bunun için, odaya kaydınızın olması gerekmektedir. Size iletilen kullanıcı bilgileri ile sisteme giriş yaparak ilk cari ay teşviklerinizi ücretsiz olarak tamamlayabilirsiniz. Buna ek olarak, geçmiş teşviklerinizi de ücretsiz olarak, her zaman hesaplayabilirsiniz. Geçmiş dönem teşviklerinde, yükleme ve onaylama işlemi sistem tarafından yapılır ve ücrete tabidir. Ancak, geçmişe dönük bir kaybınızın olup olmadığını, her zaman ücretsiz bir şekilde sorgulayabilirsiniz.

Bilgilerim güvende mi?

Kullanım hakları odamıza ait olan sistemin, yazılım ve mevzuat altyapısı SDSİSTEM DANIŞMANLIK (SDSİSTEM DANIŞMANLIK Anonim Şirketi ) tarafından sağlanmaktadır. SDSİSTEM DANIŞMANLIK, ISO 9001 Kalite Sertifikası, ISO 27001 Bilgi Güvenliği Sertifikası sahibidir ve veri güvenliğini en üst seviyede sunmaktadırlar. Teşvikleriniz KVKK kapsamına tam uyumlu olarak, sadece sizin görebileceğiniz bir altyapı üzerinden hesaplanmaktadır.

————